iPhone 6S patrí medzi veľmi obľúbené modely smartfónov značky Apple, no okrem bežných poškodení, ako je napríklad rozbitý displej alebo slabá batéria, sa často vyskytujú aj zložitejšie problémy, ktoré si vyžadujú odbornú opravu. Hovorí Vám niečo nefunkčné podsvietenie displeja na iPhone 6S?

Jedným z častých problémov je poškodenie základnej dosky a to konkrétne poistky, ktorá má na starosti podsvietenie displeja. S týmto problémom sa stretávame v našom servise veľmi často a preto Vám chceme ukázať, čo spôsobuje poškodenie podsvietenia na iPhone 6S a ako je možné tento problém odstrániť.

Ako identifikovať nefunkčné podsvietenie displeja?

Hlavným príznakom nefunkčného podsvietenia je tzv. čierna obrazovka. Môže sa Vám zdať, že Váš iPhone 6S sa vypol alebo prestal fungovať. V prípade, že je poškodené iba podsvietenie, Váš iPhone bude fungovať, ak Vám niekto zavolá, bude vibrovať, zvoniť, dokonca bude fungovať aj dotyk. Čiže ho môžete normálne ovládať, avšak na obrazovke nič nevidíte.

 

Ako sa presvedčíte, že Vám nefunguje podsvietenie? Nájdite si tmavú miestnosť a umiestnite iPhone pod zdroj svetla, napríklad obyčajnú izbovú lampu tak, ako vidíte na obrázku nižšie. Pod určitým uhlom uvidíte, čo sa na obrazovke nachádza a tak zistíte, že telefón funguje normálne, ale podsvietenie je nefunkčné.

Upozornenie: tento spôsob identifikácie bude fungovať iba na LCD displejoch, nie OLED - tie využívajú inú technológiu podsvietenia.

Chyba podsvietenia na iPhone 6S.
Nefunkčné podsvietenie displeja iPhone 6S pod svetlom.

2 hlavné príčiny poškodeného podsvietenia na iPhone 6S

Tejto závade na iPhone 6S často predchádza rozbitie displeja a jeho majiteľ následne vyhľadáva lacnú opravu. V tomto prípade môže telefónu ešte viac uškodiť. Príčin nefunkčného podsvietenia displeja na iPhone 6S môže byť hneď niekoľko.

Neodborná výmena displeja

Majiteľ sa môže rozhodnúť, že si displej vymení sám, veď predsa návody existujú a nevyzerá to až tak ťažko. Treba však dbať na to, aby bol telefón pred otvorením vypnutý a batéria bola odpojená bezprostredne po otvorení telefónu. Práve tu sa dostávame k podstate problému.

Aj keď je displej na iPhone 6S vypnutý, so zapojenou batériou ním stále prúdi energia. Pri odpájaní rozbitého a zapájaní nového displeja môže nastať skrat spojením dvoch pinov na konektore displeja, ktoré majú na starosti fungovanie podsvietenie displeja. Skrat spôsobí okamžité spálenie poistky, ktoré je sprevádzané dymom, ako môžete vidieť na obrázku nižšie. Poistka je v tej chvíli zdeformovaná a nefunkčná, preto sa do podsvietenia už nedostane energia a displej nesvieti.

Skrat podsvietenia iPhone 6S.

Použitie neoriginálneho displeja

Aj keď sú neoriginálne displeje veľmi lacné a niektorým zákazníkom vyhovujú, neodporúčame ich inštalovať do iPhone 6S. Hlavným dôvodom je, že tieto displeje majú zvýšenú spotrebu energie. Odhadom môže ísť o 10 až 20% navýšenie v porovnaní s originálnym displejom.

Ako už asi viete, iPhone 6S je citlivý na množstvo energie prúdiacej do displeja a jej navýšenie môže taktiež spôsobiť poškodenie poistky, resp. jej spálenie. V oboch prípadoch nie je nutné telefón zahadzovať, ale stačí vymeniť samotnú poistku.

V prípade použitia neoriginálneho displeja odporúčame po výmene poistky zakúpiť originálny displej!

Ako opraviť podsvietenie iPhone 6S po skrate?

Už viete, že problém spočíva v poistke podsvietenia, konkrétne ide o súčiastku s označením FL4211, ktorá sa nachádza nad konektorom displeja na základnej doske iPhone 6S. Je prepojená s C4211 a tretím pinom konektora displeja, ktorým prúdi energia do podsvietenia.

Pri laickej oprave je možné prepojiť tieto cesty priamo, bez využitia poistky, hrozí však oveľa väčšie poškodenie, preto odporúčame poistku používať.

Poistka podsvietenia displeja iPhone 6S - FL4211. (Phoneboard)

Videonávod

Na internete nájdete mnoho návodov ako opraviť podsvietenie na iPhone 6S, vybrali sme však podľa nás ten najlepší, na ktorom uvidíte celý postup výmeny poistky.

Oprava podsvietenia na iPhone 6S.

Ako môžete vidieť na videu, opraviť nefunkčné podsvietenie iPhonu 6S predstavuje náročný zásah do základnej dosky, ktorý si vyžaduje nielen odbornosť, precíznosť, skúsenosti, ale aj profesionálne vybavenie.

Neodporúčame opravovať tento problém svojpomocne bez predošlých skúseností s opravou základných dosiek. V prípade potreby sa na nás môžete obrátiť a túto opravu, ako aj väčšinu ostatných, vieme realizovať aj na počkanie.