Už od mala počúvame, aby sme si dôkladne umývali ruky, pretože na nich prenášame baktérie. Počuli ste však niekedy, že by ste si mali dezinfikovať aj telefón? Hovorí sa, že na telefóne sa nachádza viac baktérií ako na verejnej toalete. Je to naozaj pravda? Prinášame Vám overené postupy, ako vyčistiť telefón.

Telefón obsahuje viac baktérií ako verejná toaleta.

 

Vzhľadom na rozšírený koronavírus odporúčame dbať na dôkladnú dezinfekciu všetkých zariadení, s ktorými prichádzate do kontaktu! Telefón by sa však mal udržiavať v čistote stále. Jeho dezinfekcia nie je vôbec náročná a zvládnete ju aj v pohodlí Vášho domu.

Aby sme nehovorili len prázdne slová, pozrime sa na odbornú štúdiu, ktorá analyzovala výskyt a množstvo baktérií na telefónoch.

Čo hovorí odborná štúdia o znečistení telefónov?

O kontaminácií telefónov sa hovorilo už dlho pred vypuknutím koronavírusu. Podľa štúdie z roku 2017 sa na každom telefóne nachádzajú nebezpečné baktérie. Štúdia sa venovala vzorke 27 telefónov tínedžerov, na základe ktorej zistili, že každý jeden obsahoval na svojom povrchu rôzne druhy baktérií a niektoré z nich môžu byť zdrojom chorôb ako napríklad chrípka.

Podľa ďalšej štúdie z novembra 2019, priemerný používateľ skontroluje svoj telefón 96krát za deň. Znamená to, že prichádzame do kontaktu s baktériami každých 10 minút!

Spoľahlivé spôsoby ako vyčistiť telefón

Dôkladné vyčistenie telefónu od baktérií je problematické. Ak by sa čistiaca tekutina dostala do vnútra telefónu, hrozí jeho poškodenie, prípadne úplné znefunkčnenie. Popísali sme pre Vás 4 spôsoby, s ktorými je možné bezpečne dezinfikovať Váš telefón.

Zvážte použitie alkoholu na čistenie. Mnohé telefóny majú na displeji vrstvu odolnú proti zachytávaniu odtlačkov a mastnôt. Jej účinok sa však časom stráca, približne po 6 až 12 mesiacoch aktívneho používania. Alkoholom alebo agresívnymi dezinfekčnými prostriedkami túto vrstvu zničíte okamžite.

Mikrovláknová utierka

Tieto špeciálne utierky majú viac vláken ako iné typy tkanín a tak môžu zachytiť viac mikroskopických častíc, baktérií a vírusov. Týmto spôsobom mikroorganizmy nezabijete, iba ich odstránite z povrchu, preto je potrebné mikrovláknovú utierku vždy dezinfikovať, napríklad oprať v práčke. Nezabudnite si po tomto čistení dôkladne umyť ruky!

Mikrovláknovú utierku môžete rovnako použiť na odstránenie odtlačkov prstov alebo mastnôt z povrchu Vášho zariadenia, napríklad ak sa ho dotýkal druhý človek. Je vhodné mať takúto utierku vždy pri sebe.

Roztok z alkoholu a vody

Roztok naneste buď na mikrovláknovú utierku alebo na jemnú látku (aby ste zariadenie nepoškriabali), ktorou zariadenie vyčistíte. Následne ho vysušte suchou časťou utierky alebo jemnej látky. Neaplikujte roztok priamo na zariadenie, môže sa dostať dnu a poškodiť ho!

Účinný spôsob na zneškodnenie baktérií je použitie alkoholu. Odporúča sa koncentrát v pomere približne 60% alkoholu40% vody. Podobným roztokom sú napustené napríklad utierky, ktoré dostanete k ochrannému sklu, na dezinfekciu môžete použiť aj tie, ak ste si napríklad zakúpili nové ochranné sklo.

Utierky na čistenie skla

Rôzne vlhčené utierky na dezinfekciu rúk alebo na čistenie skla obsahujú látky, ktoré ničia baktérie. Môžete nimi dezinfikovať aj povrch Vášho zariadenia. Dávajte pozor, aby sa roztok z nich nedostal do vnútra zariadenia.

Dezinfekcia pomocou UV žiarenia

Najúčinnejšou najbezpečnejšou metódou je vystaviť zariadenie UV žiareniu. Ultrafialové lúče zabíjajú množstvo rôznych nebezpečných baktérií. Pôsobenie lúčov dosahuje účinnosť viac ako 99 % a môže sa pomocou neho sterilizovať nielen telefón, ale napríklad aj smart hodinky a iné zariadenia. Ako to funguje?

UV sterilizátor je najúčinnejší spôsob ako vyčistiť telefón.
UV sterilizátor je najúčinnejšou metódou ako vyčistiť telefón.

Používame UV sterilizátor s dvomi integrovanými UV lampami, ktoré zbavia Vaše zariadenie všetkých mikroorganizmov. Zariadenie sa vloží do sterilizátora a počas 6 minút naň pôsobí UV žiarenie, ktoré sa dostane na každú časť povrchu a tak ho účinne dezinfikuje.

Vedeli ste o tom, že telefóny týmto spôsobom čistíme aj v našom servise? Dokonca, po oprave zariadenia poskytujeme túto službu zadarmo!

Používate obal? Nezabudnite vyčistiť aj ten!

Chránime svoje telefóny pred pádom alebo škrabancami, no obal často zachytáva všetky nečistoty, ktorým je vystavený. Prach a rôzne iné, potenciálne nebezpečné častice sa usádzajú najmä vo vnútornej strane medzi obalom a telefónom. Pre vyčistenie a dezinfekciu dodržujte rovnaké postupy ako pri čistení telefónu. Nemá význam vyčistiť telefón a dať ho späť do znečisteného obalu.

Udržujte zariadenie v čistote

Zamyslite sa nad tým, kde všade Váš telefón pokladáte. Nemáte ho celý deň iba vo vrecku alebo v ruke. Často ho položíte na stôl v práci, v škole, v reštaurácií alebo ho vložíte do držiaku v aute. Váš telefón zachytí častice z každého povrchu, na ktorý ho položíte.