Po určitom čase používania telefónu sa Vám môže zdať, že batéria už nevydrží tak dlho, ako keď bol telefón nový. Prípadne sa Vám môže zdať, že je Váš iPhone "spomalený". Veľmi častou príčinou je nadmerné opotrebovanie batérie, ktorá postupom času stratila svoje pôvodné vlastnosti a zabraňuje telefónu využívať svoj potenciál. Výmena batérie iPhone zariadení však vôbec nie je zložitá!

Kúpa nového zariadenia nie je lacná záležitosť a preto odporúčame zvážiť výmenu batérie, ktorá nie je finančne náročná a telefón Vám môže slúžiť ešte dlhú dobu.

Otvorený iPhone 6 čakajúci na výmenu batérie.

Ako fungujú batérie v iPhone?

Predtým, ako sa rozhodnete vymeniť batériu, mali by ste vedieť, čo sa s ňou časom stane. iPhone používa Lítium-iónové (Li-ion) batérie, ktoré sú považované za spotrebný materiál, pretože sa časom degradujú. Nejde o problém s kvalitou, ide o prirodzenú degradáciu vplyvom vybíjania, nabíjania a zaťažovania batérie.

Vek batérie sa meria v jej cykloch. Jeden cyklus sa rovná vybitiu batérie na 0% a opätovnému nabitiu na 100%. Samozrejme, že takto nevybíjate a nenabíjate Váš iPhone každý deň, preto môže chvíľu trvať, kým je započítaný jeden cyklus, napríklad 2 až 3 dni, podľa používania.

Jeden cyklus batérie.

Odhadovaná životnosť batérie v iPhone je 500 cyklov. To znamená, že do 500 cyklov by mala mať dobrú výdrž a poskytovať dostatočnú energiu pre maximálny výkon telefónu. Pre porovnanie uvádzame odhadovanú životnosť batérií pre iné produkty spoločnosti Apple:

  • iPhone - 500 cyklov
  • Apple Watch - 1,000 cyklov
  • iPad - 1,000 cyklov
  • iPod - 400 cyklov
  • Macbook - 1,000 cyklov

Dosiahnutie 500 cyklov štandardne býva po 2 rokoch používania. Následne je potrebná výmena batérie. Samozrejme to môže byť viac alebo aj menej, podľa spôsobu používania telefónu. Po dosiahnutí tohto počtu by malo byť zdravie batérie na úrovni 80%, vtedy odporúčame batériu vymeniť za novú.

Degradovanú batériu môžete spoznať aj tak, že jej kapacita často skáče z vysokých do nízkych hodnôt a naopak. Napríklad, ak nabijete telefón na 60%, po odpojení a krátkom používaní kapacita klesne pod 20% a telefón sa vypne. Po zapnutí môže opäť ukazovať napríklad 50%.

Ako zistiť zdravie batérie na iPhone?

S príchodom iOS 11.3 Apple umožnil sledovať zdravie batérie priamo v nastaveniach telefónu. K tomuto údaju sa dostanete po kliknutí na Nastavenia > Batéria > Zdravie batérie.

Zdravie batérie v nastaveniach iPhone.

Ak sa zdravie Vašej batérie pohybuje okolo 80%, odporúčame zvážiť výmenu. Nižšie sa dozviete, aké máte možnosti výmeny batérie v iPhone.

Výmena batérie iPhone zariadení - aké sú možnosti?

Ako už bolo spomenuté, každá batéria má svoju životnosť a po určitom čase je potrebné ju vymeniť za novú. V prípade výmeny batérie v iPhone máte 3 možnosti – autorizovaný servis, svojpomocná výmena alebo neautorizovaný servis.

Výmena v autorizovanom stredisku

Samotný Apple ponúka výmenu batérie priamo vo svojich predajniach alebo u svojich autorizovaných partnerov – predajcov alebo v servisných strediskách. V tomto prípade máte zaručené, že dostanete originálnu batériu a v prípade, že je Váš telefón ešte v záruke, tá bude naďalej pokračovať.

Ďalšia možnosť je odovzdať Váš iPhone operátorovi, ktorý ho doručí do autorizovaného servisného strediska. V prípade, že sa rozhodnete pre túto alternatívu, odporúča sa urobiť si zálohu všetkých údajov. Autorizované opravy štandardne nie sú vykonávané na počkanie, pripravte sa teda na určitý čas bez telefónu a zabezpečte si dočasnú náhradu.

Svojpomocná výmena

Môžete si trúfnuť batériu vymeniť aj svojpomocne. Áno, dá sa to. Avšak, čím novší máte iPhone, tým je výmena komplikovanejšia. Napríklad na iPhone 6 by Vám stačili 2 skrutkovače a obojstranná páska, ale napríklad iPhone X je potrebné pred otvorením nahriať, opatrne odlepiť displej, použiť špeciálne skrutkovače (niekedy dostanete v balení aj lacné náhrady) a je tu vyššie riziko poškodenia iných súčiastok.

Svojpomocná výmena batérie na iPhone.

Ak ste sa rozhodli pre takúto výmenu, na internete nájdete množstvo návodov. Odporúčame sa riadiť podľa postupov na stránke iFixit. Prikladáme aj odkazy na výmenu batérie pre konkrétne modely: iPhone 6iPhone 6 PlusiPhone 6SiPhone 6S PlusiPhone 7iPhone 7 PlusiPhone 8iPhone 8 PlusiPhone XiPhone XSiPhone XS MaxiPhone XRiPhone 11iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max.

Na čo si dať pozor pri kúpe batérie?

Odporúčame zakúpiť batériu od overeného predajcu. Vyhýbajte sa najlacnejším batériám, spravidla vydržia veľmi krátko a je pri nich vysoké riziko nafúknutia už po krátkej dobe. Rovnako neodporúčame kupovať tzv. batérie so zvýšenou kapacitou. Ak by mala batéria zvýšenú kapacitu, musela by byť aj fyzicky väčšia a do telefónu by sa nezmestila. Väčšinou ide iba o nálepku na batérií, pod ktorou sa ukrýva skutočná kapacita – rovnaká ako pri pôvodnej batérii. Takisto nemusí fungovať funkcia Zdravie batérie v nastaveniach iPhonu.
Nafúknutá batéria v iPhone 5C.

Výmena v akomkoľvek neautorizovanom servise

Ďalšou možnosťou je výmena batérie v neautorizovanom servise, ktorá so sebou prináša určité výhody. Napríklad, ak si dáte batériu vymeniť v našom servise DrPhone, môžete mať novú batériu už za 15 minút. Používame overené batérie, ktoré vymieňame na počkanie. Nemusíte si robiť zálohu dát, pretože o ne neprídete a nemusíte odovzdávať telefón na niekoľko dní.

Výmena batérie na iPhone je u nás, tak ako každá iná oprava, so zárukou. Ničoho sa teda nemusíte obávať a prípadné komplikácie vyriešime v rámci záruky a taktiež v čo najkratšom čase. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať. ?

Ako sa starať o batériu?

Pamätáte si časy, kedy ste novú batériu museli „formátovať“? Nabiť a vybiť niekoľkokrát? To už dávno neplatí. Odporúčame Vám však udržiavať batériu nabitú v rozmedzí 20 až 80%. Nevystavujte ju hraničným hodnotám. Nielenže predĺžite jej životnosť, ale aj samotná výmena batérie iPhone zariadenia bude odložená na neurčito. 🙂

Často kladené otázky

Bude môj telefón po výmene batérie rýchlejší?

Ak je zdravie batérie približne na úrovni 80% alebo menej, odpoveď je áno, bude rýchlejší. Váš iPhone bude opäť ako nový s dostatkom energie na akúkoľvek činnosť.

Stratím výmenou batérie dáta z telefónu?

Pri výmene batérie v našom servise o žiadne dáta neprídete

Ako dlho trvá výmena batérie?

Vieme Vám vymeniť batériu už od 15 minút, napríklad pre model iPhone 6, 6S, 7 alebo 8. Pri novších modeloch môže výmena trvať o niečo dlhšie, avšak nemala by presiahnuť 30 minút.