Ak poznáte situáciu, v ktorej si pri zapínaní svojho notebooku stíhate urobiť aj čaj alebo kávu a čakáte na otvorenie každého programu celú večnosť, prinášame vám tip, ako túto nepríjemnú skutočnosť zmeniť a zároveň aj ušetriť (čas, ale aj peniaze). Kúpa nového notebooku nie je potrebná. Vymeňte váš starý disk (HDD) za nový SSD disk a zmenu pocítite okamžite!

Čo je to SSD disk?

Výber správneho úložiska nie je len o určení kapacity a ceny. Od vášho disku sa odráža mnoho faktorov – výkon, spoľahlivosť zariadenia, ale aj spotreba batérie.

Štandardný SSD disk (Solid – state drive) vyzerá ako tradičný pevný disk v notebooku, no v jeho podstate je omnoho rýchlejší. Pri práci na notebooku sú SSD disky oveľa tichšie a odolnejšie voči nárazom. Čas na čítanie a zápis údajov je takisto kratší, čím sa výrazne urýchľujú všetky prebiehajúce procesy pri práci.

Kopírovanie údajov je takisto o dosť rýchlejšie – až štyrikrát rýchlejšie ako pri HDD. Nehovoriac o tom, že pri zaťažení HDD sa ďalšie činnosti na notebooku automaticky spomalia. SSD disk pracuje bez zmeny rýchlosti na ďalších úlohách.

S SSD diskom sa váš notebook zapne až päťkrát rýchlejšie!

Na rozdiel od pevného disku, SSD nemá žiadne pohyblivé časti. SSD disky majú v sebe zabudovanú pamäť NAND flash. Veľkosť pamäte, ktorou tento disk disponuje, sa určuje podľa počtu pamäťových čipov v disku. Aj vďaka tomuto je spúšťanie samotného notebooku oveľa rýchlejšie, nakoľko nie je potrebné čakať na časovo náročnejšie spustenie HDD. Presvedčiť sa môžete v nasledovnom videu.

Porovnanie rýchlosti zapnutia PC s SSD a HDD.

A ak ste vášnivým hráčom, SSD disk oceníte o to viac. V počítačových hrách je množstvo textúr, modelov, zvukov a iných údajov, ktoré zaberajú obrovské množstvo pamäte. Z pohľadu spracovania týchto údajov, je kapacita a rýchlosť prvoradá. Hra, ktorej načítanie na HDD trvá aj tri minúty, sa môže na SSD načítať za jednu necelú minútu.

 

Veľkou výhodou SSD diskov je fakt, že spoľahlivo splnia svoju úlohu aj po vložení do lacnejších a starších modelov notebookov. Rýchlosť notebooku bude neporovnateľná.

Cena a kapacita SSD disku

Pri porovnaní ceny, s ohľadom na kapacitu diskov, sú SSD disky drahšie. Avšak, vývojom a postupom času sa aj cena modernejších SSD diskov stabilizuje a klesá.

Kapacita SSD diskov začína na 120 GB a končí na 4 TB. HDD disky disponujú väčšou kapacitou, a to až do možných 14 TB, no v porovnaní s vyššou spoľahlivosťou, vplyvom na výdrž batérie a odolnosťou, sa dostávajú na druhé miesto – za SSD disky. K dispozícii máme:

⚙️ 128 GB a menej SSD,

⚙️ 240 – 256 GB SSD, 

⚙️ 480 – 512 GB SSD,

⚙️ 1 TB SSD,

⚙️  2 TB SSD,

⚙️ 4 TB SSD.

Ak potrebujete úložný priestor pre množstvo objemných dát, ktoré denne nevyužívate – ako fotky a rôzne videá, HDD je v tomto prípade stále atraktívnou voľbou. Ak však pracujete s množstvom dát v reálnom čase, upravujete pravidelne rôzne videá a fotografie, či potrebujete disponovať rýchlym prístupom k databázovým súborom, rýchlosť celého procesu je veľmi dôležitá a preto vám odporúčame SSD disk. Kompletné porovnanie zmeny rýchlosti pri HDD a SDD je veľmi jasne ukázané v TOMTO teste.

Technické údaje - aké typy diskov SSD poznáme?

Ak ste sa už rozhodli pre výmenu starého disku za nový SSD disk, narazíte na viaceré typy formátov a pripojení.

SATA a M.2 SSD

V prípade, že chcete vylepšiť váš starší notebook, môže sa stať, že jediné pripojenie, ktoré bude možné, je tradičné pripojenie SATA. Ide o pripojenie, ktoré používa väčšina 2,5" SSD diskov. Keďže je na trhu už od roku 2003, je dôležité skontrolovať, či disk a kábel, ktorý používate, používajú najnovšiu verziu SATA – SATA 3. Tieto disky disponujú rýchlosťou prenosu 600 MB/s. (Sú dvakrát rýchlejšie ako SATA 2 a štyrikrát rýchlejšie ako SATA 1.)

SSD disky so SATA rozhraním disponujú rýchlosťou prenosu 600 MB/s.

Modernejšou možnosťou pripojenia je PCIe, ktorá sa pripája k rýchlejšej časti systému a je navrhnuté tak, aby prekonalo niektoré úzke miesta, ktoré by mohli nastať pri SATA pripojení. Ide o nákladnejšie riešenie, ktoré ponúka lepší výkon, no je potrebné zistiť, či je kompatibilné aj s daným notebookom.

Niekedy sa namiesto PCIe udáva aj NVMe (Non Volatile Memory Express). Ide o protokol na implementáciu PCIe a znamená to, že disk SSD bude s notebookom komunikovať rýchlejšie.

Komunikácia s hardvérom prebieha pri NVMe protokole rýchlejšie.

Nové možnosti pripojenia však predstavuje až formát M.2 SSD, ktorý je menších rozmerov. Tento konektor využíva na komunikáciu zbernicu PCI Express. Rýchlosť prenosu nám stúpla až na 4 GB/s. Avšak, aj dnes stále existujú SSD disky, ktoré sa zapájajú do M.2 slotu, no využívajú rozhranie SATA. Preto je aj ich rýchlosť obmedzená na 600 MB/s.

M.2 formát nie je vždy zárukou najrýchlejšieho prenosu.

Ako vybrať vhodný SSD disk

Životnosť SSD diskov závisí od technológie a ich používania. Vo všeobecnosti je možné konštatovať, že SSD diskrovnakú alebo väčšiu životnosť ako HDD disk. Tieto disky by mali vydržať najmenej tak dlho, ako to predpokladá ich výrobca pri správnom používaní.

SSD disky sú rôzne. Ich najväčšie výhody sú v ich spoľahlivosti, rýchlosti, takmer nulovej hlučnosti a odolnosti voči poškodeniam. Výber je takisto zložitejší, nakoľko sa odvíja od mnohých faktorov. V prípade, že uvažujete nad výmenou vášho starého disku za nový SSD, netrápte sa s jeho výmenou samy.

Kontaktujte nás a my vám veľmi radi pomôžeme pri výbere správneho SSD a bez problémov ho aj vymeníme. Navyše – pri výmene môžete jednoducho využiť servis poštou. A keď už bude notebook u nás, postaráme sa aj o vyčistenie jeho chladenia.

 

A nezabudnite, po výmene disku si kávu urobte skôr, ako si sadnete k notebooku. Už to počas jeho zapínania zaručene nestihnete. ????