Plánujete kúpu telefónu z druhej ruky? Vyhnite sa zbytočným rizikám a komplikáciám, ktoré vznikajú pri nákupe smartfónov od neznámych osôb a preverte si, či daný telefón nie je kradnutý, prípadne zablokovaný. Jednoduchá kontrola IMEI, unikátneho indentifikačného čísla zariadenia, Vám dá istotu, že telefón, ktorý sa chystáte kúpiť, nie je na čiernej listine. Ako teda na to?
Čo je to vlastne IMEI?
IMEI (International Mobile Equipment Identity) je jedinečné identifikačné číslo, ktorým disponuje každé mobilné zariadenie. Toto číslo je zložené z 15 číslic, aby bolo možné identifikovať každé zariadenie v GSM sieti. Vďaka jedinečnému číselnému kódu je možné zariadenie zaradiť do takzvanej čiernej listiny – blacklistu – ukradnutých telefónov z danej siete. V niektorých prípadoch je možné toto číslo použiť na vystopovanie telefónu, aby bolo zariadenie možné vrátiť jeho pôvodnému majiteľovi.
Kontrola IMEI čísla tak predstavuje neoddeliteľnú časť v procese kúpy nového používaného mobilného zariadenia.
Ako zistím IMEI zariadenia?
V prípade, že ste predávajúci a potenciálny zákazník si od Vás požiada IMEI telefónu, číslo nájdete nasledujúcimi spôsobmi:
- IMEI nájdete zadaním kódu *#06# na klávesnici. Automaticky sa Vám na displeji zobrazí kód. Ak máte možnosť využitia dvoch SIM kariet v zariadení, na displeji uvidíte 2 IMEI kódy.
- Veľmi pravdepodobné je, že IMEI bude napísaný na zadnom kryte Vášho smrtfónu.
- Niekedy majú smartfóny IMEI číslo aj na slote na SIM kartu.
- Niektoré telefóny majú IMEI umiestnený pod batériou.
- IMEI je možné nájsť aj na krabici od telefónu či v záručnom liste.
Stále neviete ako na to? Nasledujúci videonávod Vám to ukáže!
Na týchto stránkach je overenie IMEI zadarmo
Kontrola IMEI iPhone zariadenia, IMEI kontrola Samsung smartfónov či overenie, že sa nenachádza dané zariadenie na blackliste? Skontrolujte modely všetkých značiek smartfónov. Nasledujúce stránky Vám tieto informácie poskytnú – a k tomu zadarmo!
Kontrola IMEI podľa značky smartfónu
Na internete nájdete množstvo stránok, ktoré Vám ponúkajú kontrolu IMEI čísla. Až po zadaní kódu sa však dozviete, že daná služba je spoplatnená. Preto sme pre Vás pripravili stránky, ktoré sú nielenže zadarmo, ale poskytnú relevantné a overené informácie ohľadom hľadaného zariadenia aj priamo od výrobcu!
IMEI kontrola Apple
Americký výrobca Apple zariadení má overenie jedinečného univerzálneho kódu priamo na svojej stránke. V prípade, že vlastníte iPhone, kontrola IMEI čísla je v tomto prípade veľmi jednoduchá.
Prislúchajúce IMEI len vložíte do požadovaného okienka a prepíšete overovací kód. Následne sa Vám zobrazí model zariadenia, ktorý patrí k danému IMEI. Apple užívateľa informuje aj o prípadnej záruke či platnom dátume nákupu.
IMEI kontrola Samsung
Samsung na svojej stránke síce túto službu neponúka, no existuje stránka, ktorá sa zaoberá Samsung zariadeniami. Jej použitie je opäť veľmi intuitívne a jednoduché. Po vložení IMEI kódu Samsung zariadenia sa Vám však zobrazí väčší prehľad informácií o danom smartfóne.
Imeipro.info informuje používateľa o modeli zariadenia, jeho sériového čísla či dátume výroby. Takisto Vám stránka prezradí, v ktorej krajine sa mobil zakúpil a či náhodou nie je blokovaný.
Overenie IMEI všetkých značiek smartfónov
Pokiaľ vlastníte Huawei, Xiaomi alebo iné zariadenie, kontrola IMEI čísla je aj v tomto prípade jednoduchá.
Imei24.com Vám prezradí, o akú značku a model zariadenia ide, aká je kapacita daného smartfónu, farba, záruka, ale aj sieť, na ktorú je telefón registrovaný. Stránka Vám podá aj informáciu, v ktorej zistíte, či sa zariadenie nenachádza na čiernej listine.
Eiemei24.com je veľmi podobná služba ako predchádzajúca. Okrem informácií, ktoré sa dozviete aj na stránke Imei24.com, však tento web ponúka aj momentálny technický stav daného zariadenia.
Nachádza sa zariadenie na čiernej listine?
Kontrola IMEI čísla môže priniesť viaceré nečakané závery. Ak zistíte, že sa zariadenie nachádza na čiernej listine – blackliste – je potrebné dať od uvažovanej kúpy ruky preč. Pokiaľ zistíte, že je dané zariadenie zablokované, môže to znamenať nasledovné:
- Zariadenie bolo nahlásené ako stratené či ukradnuté – majiteľ sa preto jeho zablokovaním poistil, že zariadenie bude nepoužiteľné a to aj v prípade výmeny SIM karty.
- Rôzne účty za dané zariadenie neboli zaplatené – operátor jednoducho nedovolí telefónu sa pripojiť k sieti, aj keď má v sebe platnú SIM kartu.
Služba Imeipro.info Vás veľmi rýchlo varuje, ak sa zariadenie nachádza na čiernej listine. Naopak, ak je hľadané zariadenie legálne zakúpené a nikdy nebolo odcudzené, nevidíme dôvod, prečo by ste sa preňho nemali rozhodnúť. ?
A nezabúdajte, nie vždy je dôležité sa zameriavať len na vnútorný stav smartfónov. Dezinfikujete Vaše zariadenie pravidelne?