Zvýšený hluk či prehrievanie. Všimli ste si aj vy za posledné obdobie zvláštne správanie vašej Playstation či Xbox hernej konzoly? Zrejme predpokladáte, že niektorá z častí už doslúžila a bude potrebné ju vymeniť. Spomaľte a spomeňte si, kedy ste svoju voľnočasovú zábavku naposledy čistili. Herné konzoly vyžadujú špeciálnu starostlivosť – povieme vám prečo.

Oprava herných konzol nemusí byť riešením

Omrvinky z jedla, víriaci prach vo vzduchu, neidentifikovateľný neporiadok... Vaše herné konzoly sú pravdepodobne od samotného začiatku položené na jednom mieste. Ak predstavuje vrchol čistenia vášho PS4 či Xbox One zriedkavé prebehnutie prachovkou po jeho povrchu, skôr či neskôr narazíte na problém, ktorý nebude mať súvis len s vašou konzolou, ale aj s vaším zdravím (napríklad, zamyslite sa nad baktériami, ktoré sú na vašom smartfóne). Herné konzoly je potrebné pravidelne čistiť.

Viete, čo indikuje nadchádzajúcu katastrofu?

„Môj PS4 hučí!“

A nie, nie je to normálne, ani keby hučal váš Xbox či iný typ Playstation. Každému je jasné, že herné konzoly nemôžu byť počas svojej prevádzky úplne potichu, no nadmerná hlučnosť nie je v poriadku.

Ak sa s týmto stretávate aj u vás doma, je možné, že sa ventilátor v konzole pod nánosom prachu namáha a zvyšuje svoju hlučnosť.

Playstation či Xbox: nadmerná hlučnosť indikuje problém.

Vysávač môže pri čistení pomôcť

V niektorých prípadoch je tento problém možné riešiť aj použitím vysávača. Odporúčame vám byť opatrní a využívať len ručný vysávač s najnižším možným nastavením vysávania v dostatočnej vzdialenosti do hernej konzoly.

Uvedomte si, že pokiaľ rozmýšľate nad čistením vašej hernej konzoly zvnútra, no máte ju stále v záruke, rozobratím strácate nárok na služby v rámci záruky. Ak teda spozorujete problém s hlučnosťou, no záruka stále beží, obráťte sa priamo na predajcu, ktorý vám dá váš Playstation alebo Xbox do poriadku.

Ak však budete problém ignorovať, situáciu len zhoršíte. Hlučnosť sa stane nielen rušivá, ale prach sa bude na ventilátore usádzať dovtedy, kým sa ventilátor nepoškodí a v dôsledku zníženého chladenia sa celá herná konzola nezačne prehrievať.

Prehrievanie konzoly indikuje okamžitú potrebu čistenia

V stave, keď si všimnete prehriatie hernej konzoly, je potrebné urýchlene konať. Po zlyhaní alebo poškodení ventilátora sa síce herná konzola zapne a je možné ju používať, no po určitom čase sa prehreje a v rámci bezpečnosti sa vypne.

Prehrievanie konzoly výrazne znižuje jej životnosť.

Dajte si pozor a konzolu zbytočne tejto situácii nevystavujte. Áno, aj v tomto prípade je možné, že sa herná konzola prehreje aj pri bežnom použití. Ak sa však situácia opakuje aj v prípadoch, keď hraním strávite len krátky čas, neriskujte to a zverte svoje zariadenie do rúk odborníkom.

Včasná diagnostika výrazne ovplyvní a zvýši životnosť vášho Playstation či Xboxu.

Znížený výkon spozorujete hneď

Ďalším dôvodom vnútorného znečistenia vašej konzoly môže byť aj neočakávané zníženie výkonu. Kedy si to všimnete?

 1. Vaša herná konzola sa zapína dlhšie ako zvyčajne.
 2. Kopírovanie aplikácií, hier alebo mediálnych súborov trvá dlho.
 3. Playstation a Xbox lagujú pri hraní hier.
 4. Konzola funguje v poriadku, no zrazu sa z nepochopiteľných príčin spomalí.

 

Samozrejme, tento problém môže indikovať množstvo ďalších komplikácií. Aj v tomto prípade vám odporúčame obrátiť sa na servis, ktorý sa na vaše zariadenie pozrie lepšie. Vieme vám pomôcť. Keď zariadenie uvidíme, zistíme, či možným problémom nemohol byť zaplnený harddisk, chyba v niektorej z hier, neúspešne nainštalovaný softwarový update, prípadne poškodený pevný disk.

Ak bude všetko v poriadku, oprava nebude potrebná a postačí vyčistenie celého zariadenia.

Herné konzoly a ich čistenie doma

Teraz už viete, v ktorých prípadoch nie je oprava herných konzol potrebná. Ak ste presvedčení o tom, že za dočasný chybný výkon môže len špina, môžete svoju konzolu vyčistiť aj doma. Potrebujete:

 • vhodné skrutkovače,
 • stlačený vzduch,
 • vodu,
 • vatové tyčinky a
 • vysávač.
Vyčistiť hernú konzolu môžete aj doma - buďte však veľmi opatrní.

Postup pri čistení herných konzol

 1. Odpojte Playstation alebo Xbox z elektriky a odpojte všetky káble.
 2. Odskrutkujte skrutky, ktoré držia plastový kryt na zariadení.
 3. Po odstránení plastových častí ich namočte do mydlovej vody. Nenamáčajte žiadny plast, ktorý má elektrické mechanizmy!
 4. Keď sa dostanete ku doske, nastriekajte na ňu stlačený vzduch, vďaka čomu uvoľníte nahromadený prach v konzole.
 5. Dávajte pozor na ventilátor – jemne ho vytrite použitím vatových tyčiniek. Stlačený vzduch striekajte na ventilátor z dostatočnej vzdialenosti.
 6. Plastové komponenty vytiahnite z vody a nechajte ich niekoľko hodín dobre vyschnúť.
 7. Keď si budete istí, že sú všetky časti suché, zamontujte ich naspäť do zariadenia.
 8. Zapojte herné konzoly naspäť a užívajte si ničím nerušenú hru.

 

Ešte vždy môžete rozobrať vašu konzolu do väčšej hĺbky, no to si už bude vyžadovať väčšie technické zručnosti. Ak vám to z postupu nie je jasné, inšpirujte sa video návodom:

Správny postup domáceho čistenia hernej konzoly.

TU zistíte ako rozobrať Xbox One.

Tipy, na ktoré pri údržbe konzoly myslite

Po úspešnom vyčistení konzoly sa dostanete k jej pôvodnej kvalite a stavu. Aby ste tento stav udržali čo najdlhšie, dbajte na to, aby:

✔️ ste ju čistili v pravidelných intervaloch – minimálne každého pol roka,

✔️ utierali povrchový prach minimálne raz týždenne,

✔️ prikrývali ju po vypnutí (ale nikdy nie počas aktívneho stavu, lebo sa môže prehriať),

✔️ pri vysávaní ventilátora dbali na vzdialenosť a najnižší stupeň sania, aby ste ho nepoškodili,

✔️ podložili konzolu zo spodnej strany, čím zabránili jej prehriatiu,

✔️ vytvorili priestor za konzolou na prúdenie horúceho vzduchu,

✔️ aspoň raz do týždňa sa zamerajte aj na čistenie ovládača, čím zvýšite jeho životnosť.

Vieme vám pomôcť

Rozumieme, že čistenie herných konzol nemusí byť pre každého. Ak sa preto obávate, že by ste ju mohli poškodiť, obráťte sa na nás. S čistením a opravami herných konzol máme množstvo skúseností.